Фахівцями Носівської ДПІ Головного управління ДПС у Чернігівській області в приміщенні Центру обслуговування платників протягом 2022 року постійно проводиться роз’яснювальна робота та надається практична допомога громадянам щодо реалізації ними права на отримання податкової знижки шляхом подання декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік.
Під час проведення чергового заходу начальник Носівської ДПІ Олександр Адаменко довів до відома присутніх інформацію, що податкова знижка надається, якщо у фізичної особи були витрати на користь закладів освіти для компенсації вартості навчання; за користування іпотечним кредитом; пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям; страхові платежі (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення; на оплату допоміжних репродуктивних технологій; на оплату державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини; у зв'язку з переобладнанням транспортного засобу, на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту; орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, фактично сплачених платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи.
Зокрема були надані роз’яснення щодо подання громадянами податкової декларації про майновий стан і доходи та отримання податкової знижки за користування іпотечним кредитом. Посадовець інформував, що відповідно до п. п. 166.3.1 п. 166.3 ст. 166 та п. 175.1 ст. 175 розділу IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) платник податку - резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року.
При сплаті процентів за іпотечним житловим кредитом в іноземній валюті сума платежів за такими процентами, здійснених в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діє на день сплати таких процентів.
Таке право виникає в разі якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла.
Крім того, відповідно до п.п. 166.3.8 п. 166.3 ст. 166 ПКУ фізична особа – резидент має право включити до податкової знижки суми витрат, які пов’язані із сплатою видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.
Згідно із п. 175.4 ст. 175 ПКУ право на включення до податкової знижки суми, розрахованої згідно з ст. 175, надається платнику податку за одним іпотечним кредитом протягом 10 послідовних календарних років починаючи з року, в якому:
- об’єкт житлової іпотеки придбавається;
- збудований об’єкт житлової іпотеки переходить у власність платника податку та починає використовуватися як основне місце проживання.
У разі якщо іпотечний житловий кредит має строк погашення більше ніж 10 календарних років, право на включення частини суми процентів до податкової знижки за новим іпотечним житловим кредитом виникає у платника податку після повного погашення основної суми та процентів попереднього іпотечного житлового кредиту.
Відповідно до п. 175.5 ст. 175 ПКУ у разі якщо сума одержаного фізичною особою іпотечного житлового кредиту перевищує суму, витрачену на придбання (будівництво) предмета іпотеки, до складу витрат включається сума відсотків, сплачена за користування іпотечним кредитом у частині, витраченій за цільовим призначенням.
Олександр Адаменко повідомив, що підстави для нарахування податкової знижки за 2021 рік із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яка подається по 31 грудня 2022 року (включно) до податкового органу за місцем реєстрації.
Також громадянам була доведена інформація, що відповідно до п.п. 166.4.3 п. 166.4 ст. 166 Податкового кодексу України якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Щодо терміну повернення податку на доходи фізичних осіб внаслідок застосування права на податкову знижку фахівцем було надано роз’янення що відповідно до п. 179.8 ст.179 розділу IV Податкового кодексу України сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.
В ході заходу присутнім надано практичні поради щодо користування Електронним кабінетом, роз`яснено порядок отримання електронного цифрового підпису, надано практичні поради з електронного звітування та надано допомогу по заповненню декларації про майновий стан і доходи на отримання податкової знижки за користування іпотечним житловим кредитом.