Сектор з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДПС у Чернігівській області продовжує надавати допомогу з роз’яснення положень чинного антикорупційного законодавства.
Наприкінці 2023 року багато декларантів отримали довідку за результатами автоматизованої перевірки декларації, яку можна знайти в Реєстрі декларацій (далі - Реєстр). Це означає, що відповідні декларації були піддані автоматизованій перевірці.
Автоматизовано перевіряються декларації, які мають найменший показник рейтингу ризику та містять дані, які можуть бути перевірені автоматизовано. В такий спосіб планується перевірити до 30 відс. усіх поданих до Реєстру декларацій.
Автоматизована перевірка декларації – це перевірка програмними засобами Реєстру відомостей, що зазначені або повинні бути зазначені у декларації.
Так, автоматизовано можуть бути перевірені декларації:
- у яких відображено дані, достатні для ідентифікації членів сім’ї декларанта та об’єктів декларування;
- у яких відображений обсяг даних, що може бути перевірений шляхом порівняння даних декларації з реєстрами та з застосуванням певних формул, наприклад, на встановлення ознак незаконного збагачення чи необґрунтованості активів;
- які подані за 2021 та наступні звітні роки (за попередні роки це зробити неможливо, оскільки у 2021 році змінилася форма декларації).
За результатами автоматизованої перевірки декларанти отримають в електронному кабінеті Реєстру повідомлення про проходження автоматизованої перевірки, а у розділі “Мої документи” у відповідному полі відображатиметься Довідка, яку можна буде переглянути.
Отримання довідки про проходження автоперевірки не означатиме, що декларація пройшла повну перевірку. Це свідчитиме, що вона має невеликий показник рейтингу ризику (не встановлено невідповідностей на загальну суму понад 100 прожиткових мінімумів (ПМ), не встановлено ознак конфлікту інтересів, необґрунтованості активів, незаконного збагачення чи неточності оцінки задекларованих активів).
Водночас у Довідці відображатимуться встановлені невідповідності між відомостями у декларації та реєстрах, банках даних. При цьому відображатимуться лише ті відомості, щодо яких встановлено невідповідність, із зазначенням номера об'єкта у декларації, а не усі відомості про такий об’єкт.
Звертаємо увагу, що у зв'язку з особливостями зазначення окремих відомостей у реєстрах можуть відображатись у Довідці як невідповідність даних різні написання назв вулиць, населених пунктів, використання різних символів, пропусків тощо (наприклад, різне написання назв у реєстрі та декларації: Mazda CX - 5 та Mazda CX-5; використання різних символів: “” та «»).
Проте це є особливістю порівняння даних в реєстрах і декларації, а не помилкою.
У разі зазначення декларантом у декларації об'єкту, який відсутній у реєстрі, у Довідці зазначається, що “дані в реєстрі відсутні”. Водночас, у разі наявності відомостей у реєстрах про об'єкт, який підлягає декларуванню, але який відсутній у декларації, у Довідці зазначаються всі відомості про такий об'єкт.
Якщо за результатами порівняння даних встановлена невідповідність у грошовому вираженні, то по кожному об'єкту вираховується різниця між даними. Під кожним розділом Довідки формується висновок, у якому зазначається про виявлені ознаки неточних відомостей, а також сума невідповідностей, яка має грошове вираження. Всі суми виявлених у декларації невідповідностей сумуються та зазначаються у висновку Довідки однією загальною сумою.
У Довідці також відображаються застереження до розділів 12-1, 13, 14, 15 декларації (за наявності підстав).
Звертаємо увагу, що довідка за результатами автоматизованої перевірки не є підставою для подання виправленої декларації та може бути використана при заповненні декларацій наступних періодів або виправлення даних в реєстрах (якщо вони виявились неактуальними).
Незалежно від проходження автоматизованої перевірки можливе здійснення повної перевірки декларації за наявності підстав.
Відомості про проходження автоматизованої перевірки будуть міститися також у публічній частині Реєстру. Декларація, яка пройшла автоматизовану перевірку, матиме піктограму зеленого кольору та напис “Декларація пройшла автоматизовану перевірку”.
Нагадаємо також, що щорічну декларацію за 2023 рік необхідно подати до 31 березня 2024 року включно.