З 1 вересня 2021 року стартувало одноразове (спеціальне) добровільне декларування, яке триватиме до 1 вересня 2022 року. Протягом цього часу громадяни України мають право подати одноразову добровільну декларацію із зазначенням активів, що їм належать, і з яких не були сплачені податки і збори до 1 січня 2021 року. При цьому у добровільній декларації не потрібно буде вказувати інформацію про джерела походження задекларованих активів.
Працівники Носівської ДПІ щоденно надають консультації платникам податків з питань одноразового (спеціального) добровільного декларування.
Податківці під час спілкування з платниками податків і наданні роз’яснень інформують, що детальніше з порядком одноразового (спеціального) добровільного декларування можна ознайомитися на сайті Державної податкової служби України за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/odnorazove-dobrovilne-deklaruvannya.
З метою забезпеченням вжиття додаткових заходів з питань інформування щодо одноразового (спеціального) добровільного декларування начальником Носівської ДПІ ГУ ДПС у Чернігівській області Олександром Адаменко було проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» та надані відповіді на питання у ході телефонних розмов.
Пропонуємо Вашій увазі деякі з питань:
Які строки сплати збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування?
-Одноразове (спеціальне) добровільне декларування проводиться з 01 вересня 2021 року до 01 вересня 2022 року. Сплата збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється декларантом протягом 30 календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації .
Якщо у межах одноразового (спеціального) добровільного декларування декларантом вибрано ставку Збору, що передбачає його сплату трьома рівними частинами, та сплата Збору здійснюється декларантом: першого платежу - протягом 30 календарних днів з дати подання Декларації; другого платежу - до 01 листопада 2023 року; третього платежу - до 01 листопада 2024 року.
У разі подання декларантом Уточнюючої Декларації, в якій визначена сума збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування є більшою за суму Збору, сплачену на підставі попередньо поданої Декларації, то декларант, який подав відповідну Декларацію, зобов’язаний сплатити суму недоплати Збору в розмірі такої різниці протягом 30 календарних днів з дати подання Уточнюючої Декларації.
Сума збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування, визначена в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації, вважається узгодженою.
Чи потрібно подавати одноразову добровільну декларацію, якщо ФО володіє коштами, які розміщені на депозиті?
- Одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою, визначеною п. 3 підрозд. 9 прим. 4 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), належних їй активів, розміщених на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори.
При цьому об’єктами одноразового (спеціального) добровільного декларування можуть бути визначені підпунктами 14.1.280 і 14.1.281 п. 14.1 ст. 14 ПКУ активи фізичної особи, що належать декларанту на праві власності (в тому числі на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності) і знаходяться (зареєстровані, перебувають в обігу, є на обліку тощо) на території України та/або за її межами станом на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.
Враховуючи викладене, у разі якщо фізична особа володіє коштами, які розміщені на депозитному (вкладному) банківському рахунку, з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування, то така особа має можливість задекларувати такі кошти шляхом подання Декларації та сплатити збір з одноразового добровільного декларування за відповідною ставкою.
Хто може скористатися одноразовим добровільним декларуванням?
- Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи-резиденти , у тому числі самозайняті особи , а також фізичні особи , які не є резидентами України , але які були резидентами на момент отримання неоподаткованих доходів , і які відповідно до Податкового кодексу України є чи були платниками податків.
Не можуть бути декларантами особи , які за будь-який рік , починаючи з 1 січня 2005 року , подавали або мають подавати декларації відповідно до законів у сфері запобігання корупції. Також декларантами не можуть бути особи , які є малолітніми чи неповнолітніми або недієздатними , або є особами , дієздатність яких обмежена і над ними встановлено опіку.
Чи можна у добровільній одноразовій спеціальній декларації відображати криптовалюту?
- Зважаючи на те, що на сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею, то підстав для її відображення декларантом в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації немає.
Відповідно до п.4 підрозділу9 прим.4 родз. ХХ «Перехідні положення» податкового Кодексу України об’єктами одноразового (спеціального) добровільного декларування можуть бути визначені підпунктами 14.1.280 і 14.1.281 п.14.1. ст.14 ПКУ активи фізичної особи, що належать декларанту на праві власності (в тому числі на праві спільної сумісної власності) і знаходяться (зареєстровані,перебувають в обігу,є на обліку тощо) на території України та/або за її межами станом на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.
Чи передбачена відповідальність за задекларовані активи?
- Подача одноразової (спеціальної) добровільної декларації є правом, а не обов'язком фізичної особи. Декларант звільняється від кримінальної, адміністративної та фінансової відповідальності у випадку декларування таких активів.
За якою формою здійснюється декларування та яким чином?
Наказом Міністерства фінансів України від 02.08.2021 року №439 «Про затвердження форми одноразової (спеціальної) добровільної декларації та Порядку її подання» затверджено Форму одноразової (спеціальної) добровільної декларації та Порядок подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації . Пунктом 1 розділу 3 Порядку подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації передбачається, що одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається безпосередньо декларантом до центрального органу виконавчої влади,що реалізує державну податкову політику, в електронній формі з урахуванням вимог, встановлених розділом II Кодексу, та особливостей встановлених підрозділом 94 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.