Днями в Носівській ДПІ відбулася робоча зустріч начальника Носівської ДПІ Олександра Адаменка з фізичною особою, яка отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю в ході якої Олександром Адаменко була проінформовано про порядок обліку в контролюючих органах фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність. Було зазначено, що відповідно до пункту 63.5 статті 63 Податкового кодексу України та пункту 5 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність підлягають взяттю на облік як само зайняті особи платники податків та є платниками єдиного внеску.
Взяття на облік здійснюється на підставі поданої фізичною особою відповідної заяви.
Для взяття на облік дані особи повинні:
1. У строк 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право ФО на провадження незалежної професійної діяльності подати особисто, через представника, або надіслати поштою рекомендованим листом з описом вкладення до податкового органу за місцем реєстрації:
– заяву за формою № 5-ОПП, наведену у додатку 8 до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588;
– копію документа, що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, визначеного у п.п. 1 п. 6.7 розд. VI Порядку № 1588 (стаття 65 Кодексу та ст.5 Закону).
При подачі документів пред’являються оригінали зазначених документів та паспорт.
У разі подання ФО документів для взяття на облік через поштове відділення рекомендованим листом з описом вкладення, копії документів повинні бути засвідчені нотаріально або органом, який здійснив реєстрацію незалежної професійної діяльності.
Заяви за формою №5-ОПП подаються до контролюючих органів в паперовому та електронному вигляді.
У день отримання заяви за формою № 5-ОПП ФО, яка здійснює незалежну професійну діяльність береться на облік в податковому органі. Довідка про взяття на облік за формою № 34-ОПП надсилається платнику податків наступного робочого дня з дня взяття на облік. За згодою платника податків не пізніше наступного робочого дня після взяття його на облік така довідка може бути видана платнику податків у податковому органі.
2. Протягом 10 робочих днів з дня взяття на облік подати до податкового органу за основним місцем обліку повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, тобто про місце де буде проводитись діяльність за формою № 20-ОПП (далі – Повідомлення за ф. 20-ОПП), наведене у додатку 10 до Порядку № 1588 (ідентифікатор форми F1312002).
Якщо робоче місце ФО, яка здійснює незалежну професійну діяльність, знаходиться на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, ніж місце постійного проживання, то необхідно проставити позначку у гр. 11 розділу 3 Повідомлення за ф. 20-ОПП для взяття на облік за неосновним місцем обліку в податковому органі за місцезнаходженням робочого місця.
Також в ході проведення робочої зустрічі начальником Носівської ДПІ було повідомлено, що згідно ст. 4 Закону України № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є, зокрема, ФОП та особи, які провадять незалежну професійну діяльність.
Взяття на облік в контролюючих органах самозайнятих осіб здійснюється відповідно до розд. ІІІ Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 №1162.
Взяття на облік фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється на підставі заяви про взяття на облік платника ЄВ за формою № 1-ЄСВ, яка подається протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності.
У разі зміни даних про платника єдиного внеску до контролюючого органу подається заява за ф. № 1-ЄСВ з приміткою «Зміни». До заяви додаються завірені копії документів, що зазнали змін (п. 5 розд. ІІІ Порядку № 1162).
Підсумовуючи зустріч Олександр Адаменко зазначив, що дані про фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність включаються до :
- реєстру само зайнятих осіб як про платників податків;
- реєстру страхувальників, як про платників податків.
Також була надана інформація про загальні аспекти одноразового (спеціального) декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету та надані консультації з даного питання.