Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

В Носівській ДПІ роз’яснювали, чи потрібно адвокату ставати на облік в контролюючому органі, як особі що здійснює незалежну професійну діяльність

опубліковано 17 листопада 2021 о 15:59

Носівська ДПІ Головного управління ДПС у Чернігівській області повідомляє, що відповідно до частини 3 статті 4 Закону України від 05 липня 2012 року 35076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» із змінами та доповненнями (далі – Закон №5076), адвокатська діяльність може здійснюватися: 

- фізичною особою індивідуально;

- у формі адвокатського бюро (адвокатське бюро є юридичною особою, створеною одним адвокатом, і діє на підставі статуту); 

- у формі адвокатського об’єднання (адвокатського об’єднання є юридичною особою, створеною шляхом об’єднання двох або більше адвокатів (учасників), і діє на підставі статуту).  

Згідно статті 12 Закону №5076, право на заняття адвокатською діяльністю підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідченням адвоката України, які видаються  Радою адвокатів регіону.

Статтею 17 Закону України №5076 визначено, що з метою збирання, зберігання, обліку та надання достовірної інформації про чисельність і персональний склад адвокатів України, адвокатів іноземних держав які відповідно до Закону № 5076 набули права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності Радою адвокатів України забезпечується ведення Єдиного реєстру адвокатів України, до якого вноситься інформація, зокрема, про:

-        прізвище, ім’я та по батькові адвоката;

-        номер і дата видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, номер і дата прийняття рішення про видачу свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю (номер і дата прийняття рішення про включення адвоката іноземної держави до Єдиного реєстру адвокатів України);

-        найменування і місцезнаходження організаційної форми адвокатської діяльності, номери засобів зв’язку;

-        адреса робочого місця адвоката, номери засобів зв’язку;

-        інформація про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю.

            Самозайнятою особою, згідно з нормами підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), є платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - це, зокрема, діяльність адвокатів за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Відповідно до пункту 63.2 статті 63 ПКУ та пункту 1.3 розділу І Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.

Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов’язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Таким чином, якщо адвокат здійснює свою діяльність виключно у рамках трудових відносин з роботодавцем (адвокатським бюро або адвокатським об’єднанням), всі договори про надання правової допомоги укладаються від імені роботодавця та оплата за послуги адвоката здійснюється від імені роботодавця,  такий адвокат не повинен ставати на облік в контролюючому органі, як особа  що здійснює незалежну професійну діяльність.

Якщо хоча б одна з вище зазначених  умов не виконується,  адвокат повинен стати на облік у контролюючому органі, як самозайнята особа.

Для взяття на облік, як платника податків та як платника єдиного внеску, фізична особа, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність повинна подати до контролюючого органу за місцем постійного проживання: заяву для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність  за ф. №5-ОПП, заяву про взяття на облік платником єдиного внеску за ф. №1-ЄСВ, копію свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності.