Днями відбулася зустріч працівників Куликівської державної податкової інспекції з платниками податків.
У заході взяли участь начальник Куликівської ДПІ Марина Семерня, старший державний інспектор Куликівської ДПІ Олена Остроух, головний спеціаліст відділу економічного розвитку та інвестицій Куликівської селищної ради Ольга Кисіль та фізичні особи підприємці, які здійснюють діяльність на території Куликівської ТГ.
В ході зустрічі начальник Куликівської ДПІ Марина Семерня пояснила норми застосування реєстраторів розрахункових операцій з 01.01.2022 року. Дане питання регулюється Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі – Закон про РРО).
Закцентовано увагу присутніх на тому, що поняття розрахункової операції визначене у ст. 2 Закону про РРО. Розрахункові операції бувають готівковими та безготівковими.
Готівкові розрахункові операції – це коли продавець приймає готівку від покупця.
З готівковими розрахунковими операціями, як правило, проблем немає. Всі розуміють, що якщо ти приймаєш готівку, ти повинен застосовувати РРО. Дещо складніше розібратися з безготівковими операціями, які підлягають реєстрації через РРО.
Безготівкові розрахункові операції – це приймання від покупців платіжних карток, платіжних чеків, жетонів. Платіжні чеки та жетони на практиці застосовуються рідко. Майже завжди безготівкова розрахункова операція – це приймання карткових платежів від покупців.
Присутнім було роз’яснено, кому можна не застосовувати РРО.
З 1 січня 2022 року без РРО зможуть працювати тільки фізособи-підприємці – платники єдиного податку першої групи.
Перша група – це ті ФОП, які:
- не мають найманих працівників,
- здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках
- та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню;
- обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
З 1 січня 2022 року всі фізичні особи – підприємці, крім єдинників першої групи, повинні застосовувати РРО. А саме:
- Всі ФОП-єдинники другої, третьої та четвертої групи;
- Всі ФОП на загальній системі оподаткування.
Платниками роз’яснено ,що з 2022 року вже не буде обсягу доходу, в межах якого РРО не потрібен. Є певні операції та види діяльності, які не потребують застосування РРО при проведенні розрахункових операцій, і ці правила зберігаються в 2022 році.
У ст. 9 Закону про РРО, є ще Перелік № 1336, затверджений постановою Кабміну від 23 серпня 2000 р., який визначає «окремі форми та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій».
Платникам було роз’яснено , що РРО вже можуть бути не тільки апаратними, але й програмними. Програмний РРО – це додаток для смартфона, планшета, комп’ютера, який дозволяє сформувати чек – розрахунковий документ. Готуватися до фіскалізації слід заздалегідь, тому що реєстрація РРО потребує певного часу.
Досвід 2021 року показує, що класичні фіскальні реєстратори потихеньку поступаються програмному РРО, оскільки вони значно дорожче, вимагають платних оновлень, перепрошивки та обслуговування в сервісних центрах. Разом з тим впровадити нововведення фіскальної служби в програмний РРО істотно легше, а почати роботу — дешевше та швидше.
Нове законодавство відкрило можливість використовувати замість традиційних касових апаратів спеціальні програми, які призначені для реєстрації розрахункових операцій. Таку програму можна встановити на смартфон або комп'ютер. У РРО немає нічого страшного. Вони не створюють проблеми, як багато хто вважає, а вирішують їх. Працівниками Куликівської ДПІ Головного управління ДПС у Чернігівській області буде організована роз'яснювальна робота, щоб перехід на нові правила роботи був безболісним.
У ході зустрічі платникам було роз’яснено, що Постановою КМУ від 23.12.2021 №1359 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 №1336» внесено зміни до постанови №1336, які визначають, що підприємці платники єдиного податку, що провадять роздрібну торгівлю на території села мають право здійснювати розрахунки без застосування РРО/ПРРО, але з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, крім випадків:
- роздрібної торгівлі в торгівельних об’єктах, в яких здійснюється також торгівля підакцизними товарами;
- дистанційної торгівлі, зокрема, торгівлі через Інтернет;
- прийняття рішень сільськими радами та радами ОТГ про обов’язкове застосування на території села РРО/ПРРО.
Старший державний інспектор Олена Остроух роз’яснила присутнім про те, що 26.11.2021 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 03.09.2021 року №496 Про затвердження порядку обліку товарних запасів для фізичних осіб-підприємців, у тому числі платників єдиного податку». Суб’єктам господарювання було повідомлено , що Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496, визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, як зобов'язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об'єкті) такого ФОП. Акцентовано увагу, на тому, хто саме повинен вести облік товарних запасів.
Присутнім повідомлено, що Державна податкова служба розробила покрокову відеоінструкцію щодо Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців. Зазначений Порядок затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496. У ролику роз’яснюється, що таке облік товарних запасів, у якій формі ФОП здійснює облік при отриманні товару, як правильно заповнити Форму ведення обліку товарних запасів.
Присутній було запропоновано підписатись на офіційні сторінки ДПС України та Головного управління ДПС у Чернігівській області у мережі Facebook з метою всебічної поінформованості з актуальними питаннями податкового законодавства та діяльності податкової служби.