Нещодавно в Бобровицькій ДПІ ГУ ДПС у Чернігівській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Новації податкового законодавста». На запитання платників відповідала начальник Бобровицької ДПІ Юлія Яриловець.
Найбільше громадян цікавлили наступні питання:
Як застосовувати РРО у період дії воєнного стану?
Тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, штрафні санкції за відсутність реєстраторів розрахункових операцій у суб’єктів господарювання, які зобов’язані їх використовувати, не застосовуються. Виняток – реалізація підакцизних товарів, під час продажу яких РРО має використовуватися обов’язково.
Проте, звертаємо увагу, що РРО та ПРРО мають чимало переваг при їх використанні. Зокрема, використання РРО забезпечує можливість: підключення до вагів; формування звітності за будь-який період; скасування штрих-коду для отримання ціни товару з бази даних; фіксувати дату, час та деталі розрахункової операції; фіксувати форму оплати; вести підрахунок будь-яких податків і знижок. Крім того, споживач отримує захист своїх прав у разі придбання товару неналежної якості.
Чи обов’язково платнику єдиного податку, який перебуває на третій групі зі ставкою 5 %, переходити на ставку 2 %?
Юридична чи фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою І Розділу ХІV Податкового кодексу України та реєструватися платником єдиного податку у визначеному порядку. Тимчасово з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, платники єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи – підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень.
Для платників податків обрання спрощеної системи оподаткування з особливостями справляння єдиного податку за ставкою 2 відсотки є правом, а не обов’язком. Підприємці, які здійснюють діяльність на третій групі з обраною ставкою 5 відсотків, без змін можуть далі працювати за обраною ставкою.
За якою формою звітують платники єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відс. у період воєнного стану?
Форма податкової декларації єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відс. доходу затверджена наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2022 №124 “Про затвердження форми податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні. Цей наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування (06.05.2022).
Чи продовжується кампанія декларування доходів, отриманих у 2021 році під час воєнного стану?
Кампанія декларування доходів за 2021 рік триває. Обов’язковому декларуванню підлягають:
- доходи, з яких при нарахуванні або виплаті податок на доходи фізичних осіб не утримувався;
- доходи від особи, яка не є податковим агентом (в т.ч. від здачі в оренду власного рухомого чи нерухомого майна, продажу власного майна, продажу власної сільськогосподарської продукції фізичним особам, тощо);
- доходи у вигляді спадку від осіб, які не є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення та подарунків від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення;
- доходи від продажу інвестиційних активів;
- іноземні доходи тощо.
Звертаю увагу, що граничний термін подання декларації про майновий стан і доходи минув 2 травня.
Однак в умовах запровадження воєнного стану в Україні подовжено граничні строки для подання податкової звітності платниками податку на 90 календарних днів після завершення стану війни.
Податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік можна подати в електронній формі, скориставшись електронним сервісом ДПС «Електронний кабінет», який передбачає часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних в Держреєстрі фізичних осіб-платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого (рухомого) майна.
Для подання декларації в електронному вигляді, платнику необхідно лише отримати електронний підпис у кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Інформаційно-довідкового департаменту ДПС України або іншого надавача електронних довірчих послуг.
Також Юлія Яриловець звернула увагу співрозмовників на доцільності використання електронних сервісів податкової служби, та детально розповіла про переваги «Електронного кабінету».