Ічнянська ДПІ Головного управління ДПС у Чернігівській області нагадує, що з 01 вересня 2021 року стартувало одноразове (спеціальне) добровільне декларування громадянами України активів (розміщених на території України та/або за її межами), які належать їм на правах власності та з яких, відповідно до вимог законодавства та/або міжнародних договорів, не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори.
Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об’єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об’єкти декларування, і які відповідно до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) є чи були платниками податків.
Це окремий порядок декларування фізичною особою належних їй грошових коштів, майна та майнових прав, які відповідають таким критеріям:
- розміщені на території України та/або за її межами;
- були одержані/набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні;
- з яких не були сплачені податки і збори, або сплачені не в повному обсязі;
- які не були задекларовані протягом будь-якого з податкових періодів до 1 січня 2021 року.
Об’єктами добровільного декларування можуть бути активи фізичної особи, які належать їй на праві власності і знаходяться (зареєстровані, перебувають в обігу, є на обліку тощо) на території України або за її межами станом на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації. Серед таких активів:
- валютні цінності,
- національна валюта (гривня) і іноземна валюта,
- права грошової вимоги,
- нерухоме майно (земельні ділянки, об’єкти житлової і нежитлової нерухомості),
- об’єкти незавершеного будівництва,
- рухоме майно, у тому числі транспортні засоби та інше цінне рухоме майно,
- предмети мистецтва та антикваріату,
- дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, ювелірні вироби тощо,
- частки (паї) у майні юридичних осіб, інші корпоративні права, майнові права на об’єкти інтелектуальної власності, цінні папери та/або фінансові інструменти.
Отже, добровільному декларуванню підлягають не всі грошові активи фізичної особи, майно/майнові права, а лише ті, які відповідають вказаним критеріям. Тож якщо грошові кошти, майно чи майнові права, отримані легально і при їх отриманні було сплачено відповідні податки чи збори, то додатково декларувати їх непотрібно.
Декларація подається тільки в електронній формі. У декларації потрібно вказати відомості про декларанта для його ідентифікації (прізвище, ім’я, по батькові, податковий номер), відомості про об’єкти декларування. Для грошових активів — вид, розмір та валюта активу, класифікація банківських металів тощо. Для рухомого та нерухомого майна — місцезнаходження або місце зберігання, вид, назва, рік виробництва/випуску тощо.
Інформацію про джерела одержання/набуття об’єктів декларування у декларації вказувати не треба .
Період добровільного декларування триває лише рік — з 1 вересня 2021 року по 1 вересня 2022 року.