Відбулася «гаряча лінія» про роботу ПРРО в умовах воєнного стану у Бахмацькій ДПІ Головного управління ДПС у Чернігівській області. На запитання відповідала старший державний інспектор Бахмацької ДПІ Валентина Дейнека.
Згідно ст. 3 Закону України від 06.07.95р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі, у т.ч. із застосуванням електронних платіжних засобів, при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні РРО.
Використання ПРРО при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється.
Законами України від 03.03.22 р. № 2118-ІХ та від 15.03.22 р. № 2120-IX до Закону № 265 внесено зміни, відповідно до яких тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог Закону № 265 не застосовуються, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.
Крім того, Законом № 2120 визначено, що на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану або обставин непереборної сили:
- проведення розрахункових операцій, що здійснюються в режимі офлайн, та використання фіскальних номерів із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, можуть здійснюватися з перевищенням строків, встановлених ст. 5 Закону № 265 (відповідно до ст. 5 Закону № 265 суб’єкт господарювання може використовувати фіскальні номери із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, не більше 168 годин протягом календарного місяця);
- зупиняється дія абз. 7 ст. 5 Закону № 265, відповідно до якого використання ПРРО у період відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу без отриманого в контролюючому органі діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, забороняється (п. 13 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 265).
Оскільки не застосування санкцій на період дії воєнного стану не розповсюджується на порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, то при видачі фіскального чека, в якому відсутній реквізити щодо коду марки акцизного податку на алкогольні напої застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
вчинене вперше – 100% вартості проданих товарів;
за кожне наступне вчинене порушення – 150% вартості таких товарів.
Також, за порушення вимог Закону посадові особи та працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, притягуються контролюючими органами до адміністративної відповідальності.