Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія»: «Хто повинен платити податок на нерухоме майно та як він розраховується»

опубліковано 17 жовтня 2022 о 11:42

У Борзнянській  ДПІ  ГУ ДПС у Чернігівській області  14.10.2022 р. відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Хто повинен платити податок на нерухоме майно та як він розраховується».

На запитання платників надавав відповіді начальник ДПІ Юрій Соломка .

Найактуальніші запитання та відповіді на них.

Запитання: Хто повинен платити податок на нерухоме майно та як він розраховується?

Відповідь:  Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

За об’єкти нерухомості податок для фізичних осіб розраховується за площу, що перевищує для квартир – 60 кв. метрів, житлових будинків – 120 кв.метрів, різних типів житлової нерухомості .в тому числі їх часток – 180 кв. метрів. Підставою для нарахування податку є дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, джерелом якого є Міністерство юстиції України, або оригінал відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. Ставка податку на нерухомість встановлюється органами місцевого самоврядування в залежності від типу та їх місцезнаходження у відсотках до мінімальної заробітної плати ,встановленої на 1 січня  звітного року, та не може перевищувати 1,5 % за 1 квадратоного метра.

Запитання: Коли потрібно платити податок на нерухоме майно та яка відповідальність за несплату?

Відповідь:  Фізичні особи повинні сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Якщо не надійшло повідомлення-рішення, звертайтеся до податкового органу за місцем реєстрації, щоб уникнути нарахування пені та штрафів.

Юридичні особи - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації. Тобто граничний термін сплати податку на нерухоме майно – 29 число місяця, що наступає за звітним кварталом.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки потрібно платити один раз на рік. Прострочення сплати податку строком на 30 днів призведе до автоматичного збільшення суми податку на 10%. Прострочення платежу більше ніж на 30 днів збільшить суму податку на 20%.

Запитання:  Чи передбачені пільги до обєктів нерухомості при нарахуванні податку на нерухомість?

Відповідь: Так, при сплаті податку на нерухоме майно деякі власники о’бєкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток користуються пільгами: зокрема не сплачують податок, власники квартири/квартир незалежно від їх кількості – до 60 кв. метрів; для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – до 120 кв. метрів; для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток(у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток) – до 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

У разі здавання такого майна в оренду чи лізинг пільги не застосовуються, а податок сплачується на загальних підставах.

Запитання :  Як щодо сплати податку на нерухомість за обєкти житлової нерухомості на період воєнного стану, зокрема на окупованих територіях?

Відповідь: Так, відповідно до законодавчих змін, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки ,які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться(велися) бойові дії, або на території, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об’єкти житлової нерухомості, що стали непридатною для проживання у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Таке звільнення передбачено за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки.

Перелік територій, на яких ведуться(велися) бойові дії та території тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.