Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Чернігівська ДПІ - на зв'язку з платниками

опубліковано 31 липня 2025 о 14:40

У Чернігівській ДПІ Головного управління ДПС у Чернігівській  області відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Звільнення від оподаткування мобілізованих ФОП на час служби у Збройних силах України».

На запитання платників податків відповідала Андросенко Руслана Вікторівна заступник начальника відділу надання адміністративних послуг, організації роботи та документообігу Чернігівської ДПІ.

Платники податків отримали відповіді щодо актуальних питань, які стосуються мобілізованих фізичних осіб – підприємців, в частині звільнення від оподаткування.

Питання, що цікавили платників податків:

  1. Мобілізовані ФОП, особи, які підписали контракт на військову службу, останні зміни податкового законодавства щодо сплати податків, зборів, внесків?

Самозайняті фізичні особи, які були мобілізовані або підписали контракт на військову службу, звільняються від сплати податків і подання звітності на час служби. 05 липня 2025 року набрали чинності зміни до Податкового кодексу України (Закон України від 18 червня 2025 року № 4505-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, шляхом укладання договорів керованого доступу»).

  1. Які податки не сплачуються?
  • податок на доходи фізичних осіб, 
  • єдиний податок
  • військовий збір, 
  • єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), якщо фізична особа – підприємець (далі – ФОП) не має найманих працівників.

Звільнення застосовується автоматично на підставі даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі – Реєстр) (дати мобілізації, укладення контракту, демобілізації) з першого числа місяця мобілізації або укладення контракту, але не раніше 24 лютого 2022 року.

  1. Які дії ФОП?

 Якщо інформація про мобілізацію, контракт або демобілізацію уже є в Реєстрі – заяву подавати не потрібно.

 Якщо даних у Реєстрі немає – можна подати заяву й копії підтверджуючих документів самостійно до податкової.

Отже, ДПС не буде нараховувати авансові платежі з єдиного податку та військового збору на період мобілізації або дії контракту ФОПам на 1 та 2 групі ЄП. Якщо такі суми вже були нараховані – вони підлягають анулюванню.

Якщо ФОП було виключено з реєстру платників єдиного податку через несплату податкових зобов’язань під час мобілізації або служби за контрактом – його буде поновлено автоматично.

Станом на сьогодні послуга щодо автоматичного звільнення від сплати податків ще не діє, в зв’язку з цим радимо діяти за старими рекомендаціями ДПС. А саме:

  1. Повідомити податкову про мобілізацію. Є можливість це зробити письмово та через Електронний кабінет платника податків.
  2. Після демобілізації впродовж 10 календарних днів подати заяву про звільнення від сплати податків, зборів, внесків.

На всі запитання платників були надані вичерпні відповіді.