За словами начальника Чернігівської державної податкової інспекції Чернігівського управління Головного управління ДПС у Чернігівській області Володимира Луценка, станом на 1 січня 2020 року в управлінні зареєстровано 2057 реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) та 13596 книг обліку розрахункових операцій.
Податківець звернув увагу на те, що згідно із Законами України від 20 вересня 2019 року №128-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» та від 20 вересня 2019 року №129-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» запроваджуються програмні РРО як альтернатива класичним РРО.
Нововведення мають на меті захистити права споживачів та сумлінних представників бізнесу, вивести із тіні цілі сектори економіки, що в свою чергу створить передумови для пришвидшення економічного зростання. Суб’єкт господарювання на свій власний вибір може використовувати або класичний, або програмний РРО в залежності від своїх потреб.
Володимир Луценко розповів про те, що з 1 січня 2020 року платники податків під час здійснення розрахункових операцій зможуть протестувати безкоштовне програмне рішення для використання програмних реєстраторів розрахункових операцій. Свій продукт ДПС надаватиме і обслуговуватиме безкоштовно. Таку програму можна буде встановити на будь-який гаджет, у тому числі на смартфон, тобто придбавати традиційні касові апарати та їх обслуговувати вже не потрібно. Безкоштовним буде не тільки скачування самої програми, але і її підтримка.
Використовувати програмні РРО можна буде з 19 квітня 2020 року. З жовтня 2020 року використання РРО стане обов’язковим (крім платників єдиного податку 1 групи) для фізичних осіб платників єдиного податку - продавців ювелірних виробів, медпрепаратів і ліків, складних побутових приладів, автозапчастин, магазинів з продажу секонд-хенду. Також використовувати РРО мають ресторани, кафе, турагенції, готелі.
А вже з 1 січня 2021 року використання РРО буде обов'язковим для фізичних осіб - платників єдиного податку 2, 3, 4 груп незалежно від видів діяльності.
Податківець також зазначив, що нові правіла застосування РРО не зачіпають спрощенців І групи (річний дохід до 300 тис.грн) та фізичних осіб, які продають вживані речі, продукти власного підсобного господарства.
Також РРО не застосовуватиметься, якщо підприємець веде розрахунки із покупцями виключно у безготівковій формі.
Додатково повідомляємо: на офіційному вебпорталі ДПС (tax.gov.ua) створено новий банер «Новітні РРО», в якому розміщена актуальна інформація щодо новацій у сфері застосування РРО, відповіді на питання, які найбільш цікавлять бізнес та громадськість, нормативно-правові акти, посилання на програмний інтерфейс (АРІ) через який здійснюється взаємодія програмного забезпечення новітніх моделей з інформаційною системою ДПС, тощо.