З метою надання громадянам роз’яснень, щодо нарахування та сплати майнових податків фахівці Ріпкинської ДПІ Головного управління ДПС у Чернігівській області 16.06.2021 року провели сеанс телефонного зв’язку “Гаряча лінія» на тему «Громадянам про сплату майнових податків». З платниками податків спілкувалась старший державний податковий інспектор Ріпкинської ДПІ Ганна Іваненко.
Пропонуємо до вашої уваги відповіді на запитання що надійшли від платників податків.
Чи зобов’язана ФО щороку подавати до контролюючого органу заяву про застосування пільги зі сплати земельного податку та документи, які підтверджують її право на таку пільгу?
Фізична особа – власник земельної ділянки або декількох земельних ділянок одного виду використання, яка належить до пільгових категорій, звільняється від сплати земельного податку за умови подання нею письмової заяви у довільній формі про застосування пільги разом з документами, що посвідчують її право на пільгу. При цьому нормами Податкового кодексу України не визначено для фізичної особи обов’язку щорічного подання контролюючому органу заяви про застосування пільги зі сплати земельного податку та документів, які підтверджують її право на таку пільгу. Тобто, платник податків подає до контролюючого органу документи про застосування пільги тільки у разі наявності змін у володінні земельними ділянками.
Чи мають право на пільгу щодо сплати земельного податку ФО, яким призначено пенсію не за віком (за вислугу років, по інвалідності, у разі втрати годувальника тощо) після досягнення ними пенсійного віку?
Фізичні особи, які вийшли на пенсію не за віком (за вислугу років, по інвалідності, у разі втрати годувальника тощо) після досягнення ними пенсійного віку, мають право на пільгу щодо сплати земельного податку за земельні ділянки, що належать їм на правах приватної власності (за винятком земельних паїв). При цьому фізична особа для отримання пільги щодо сплати земельного податку має подати до 01 травня поточного року або протягом 30 календарних днів з дня набуття права на пільгу до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки заяву про застосування пільги довільної форми та документи, що посвідчують її право на пільгу (пенсійне посвідчення (за віком)).
Чи звільняються від сплати земельного податку ФО за земельні ділянки, земельні частки (паї), які передані в оренду платникам ЄП четвертої групи, якщо договори оренди укладені, але не зареєстровані в установленому законодавством порядку?
Вимоги п. 281.3 ст. 281 ПКУ від сплати земельного податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи. Отже, фізичні особи – власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) звільняються від сплати земельного податку за земельні частки (паї), що передані в оренду платнику єдиного податку четвертої групи на підставі договору оренди.
Як визначаються контролюючим органом граничні норми площ земельних ділянок з метою застосування пільг по сплаті земельного податку, якщо ФО має у власності земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), які знаходяться на території населених пунктів різних типів (місто, село та селище)?
Якщо фізична особа, на яку поширюється дія п. 281.1 ст. 281 Податкового кодексу України, має у власності земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), які знаходяться на території населених пунктів різних типів (місто, село та селище), то граничні норми площ таких земельних ділянок з метою застосування пільг по сплаті земельного податку, контролюючим органом визначається окремо по кожному типу населеного пункту (місто, село та селище), а саме: села – не більше як 0,25га; селища – не більш як 0,15га, міста – не більш як 0,10 га.
Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу “InfoTAX”