Нещодавно начальник Носівської ДПІ Олександр Адаменко провів зустріч з підприємцями громади на якій було обговорено питання щодо дотримання платниками податків норм діючого податкового законодавства.
Зокрема було проведено роз’яснювальну роботу щодо встановленого порядку реєстрації та застосування РРО/ПРРО. Посадовець нагадав, що РРО/ПРРО з 01 січня 2022 року зобов’язані використовувати ФО-П, які здійснюють розрахункові операції:
- ФО-П– платники єдиного податку II-IV груп, які проводять розрахункові операції незалежно від виду діяльності та отриманого доходу;
- ФО-П, що перебувають на загальній системі оподаткування, обліку та звітності.
Наголошено, що РРО/ПРРО застосовується при розрахунках:
- готівкою;
- через POS-термінал із застосуванням електронного платіжного засобу;
- через програмно-технічний комплекс самообслуговування не банківської установи (готівка та ЕПЗ);
- у дистанційній торгівлі з використанням реквізитів ЕПЗ, у тому числі розрахункові операції через системи LiqPay, Portmone, iPay, Приват24, Монобанк, Ощад24/7.
В ході заходу було детально роз’яснено послідовність дій платника податків при реєстрації ПРРО. Зазначено, що суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати ПРРО повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган відповідно до вимог п.63.3 ст.63 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI. Повідомлено про порядок подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП. Зазначено, що в даному документі зазначаються як власні, так і орендовані об’єкти, зокрема: магазини, кафе, земельні ділянки, нерухоме та рухоме майно, офісні, складські, виробничі приміщення, транспорт, місце продажу товарів, тощо. Щоб повідомити контролюючий орган про об’єкти оподаткування у платника податків є 10 днів з моменту його реєстрації як суб’єкта господарювання. Якщо ж з’являється новий об’єкт, то про нього також необхідно інформувати впродовж 10 днів з моменту його появи.
Подати повідомлення за формою №20-ОПП можна в електронній формі за допомогою «Електронного кабінету платника». За словами Олександра Адаменка подання повідомлення за формою №20-ОПП є необхідною умовою для реєстрації РРОПРРО.
Реєстрація ПРРО здійснюється на підставі Заяви про реєстрацію ПРРО за формою №1-ПРРО, що подається у електронній формі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків через Електронний кабінет (портальне рішення для користувачів або програмного інтерфейсу (АРІ)) або засобами телекомунікацій. Після включення ПРРО до реєстру ПРРО такий ПРРО може використовуватись суб’єктом господарювання. Про сертифікати електронних підписів та/або печаток, що будуть використовуватись для ПРРО, суб’єкт господарювання повідомляє згідно з Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами.
Олександр Адаменко також поінформував які категоріх ФО-П не повинні вести облік товарних запасів. Платникам податків повідомлено що ФО-П, що використовують спрощену систему оподаткування, не є при цьому платниками податку на додану вартість та не здійснюють продаж технічно-складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та напівдорогоцінного каміння, не зобов’язані вести облік товарних запасів та підтверджувати їх походження первинними документами для цілей контролю за дотриманням законодавства у сфері застосування РРО. Крім того, дія Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиноо податку № 496 від 03.09.2021 року не поширюється на платників єдиного податку І групи.
Окремо була доведена до відома присутніх інфомація щодо необхідністі оформлення суб’єктами господарювання трудових відносин із найманими працівниками. Посадовцем наголошено, що в умовах повномасштабної війни, коли всі сили і кошти держави спрямовані на наближення перемоги, не задекларована праця і неформальна економіка наносять невиправної шкоди обороноздатності країни. Крім того, оформлення трудових відносин – це також і забезпечення мінімальних соціальних гарантій найманих осіб. Посадовцем було поінформовано про порядок подання платниками податків до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування повідомлення про прийняття працівника на роботу.
На всі поставлені питання в ході робочої зустрічі були надані кваліфіковані роз’яснення в межах чинного законодавства.