Заробітна плата є одним з основних джерел доходів громадян. Більшість роботодавців області працюють у законодавчому полі. Але є й такі, що надають перевагу виплаті «тіньових» зарплат, мінімізуючи сплату єдиного соціального внеску та як наслідок, позбавляючи своїх працівників у майбутньому отримати належне пенсійне забезпечення.
Громадяни повинні усвідомлювати, що влаштовуючись на роботу не офіційно, тобто без укладання трудового договору, роботодавець виплачуватиме заробітну плату «в конверті» і не здійснюватиме відрахування до бюджету. При цьому працівник, погодившись працювати на таких умовах, позбавляється страхового стажу та легального розміру заробітної плати від якого залежить майбутнє пенсійне забезпечення. У разі хвороби такий працівник не отримає лікарняних, буде позбавлений виплат соціального страхування при виникненні нещасного випадку на виробництві чи отримуванні професійного захворювання.
Також слід пам’ятати, що у разі коли сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж буде нарахований за неповний місяць пропорційно заробітній платі. А згода на отримання «мінімалки» передбачає лише мінімальні виплати.
Роботодавців застерігаємо, що згідно зі статтею 265 Кодексу законів про працю України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків.