Згідно з Порядком відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 138, зі змінами та доповненнями, передбачено відрахування до державного бюджету за відповідний період частини чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства, за результатами фінансово-господарської діяльності починаючи з 1 січня 2019 р. у розмірі 90 відсотків, з 1 січня 2020 р. - у розмірі 80 відсотків.
З 23 травня 2020 року набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, передбачені положеннями Закону України від 16.01.2020 № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» щодо адміністрування контролюючими органами частини чистого прибутку (доходу) та дивідендів на державну частку. Зокрема, розширено поняття «грошове зобов’язання платника податку» - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Кодексу). Тобто зобов’язання зі сплати частини чистого прибутку (доходу) та дивідендів на державну частку є грошовим зобов’язанням.
Крім цього, розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, який подається до контролюючих органів відповідно до іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, прирівняно до податкової декларації (абзац 3 п. 46.1 ст. 46 Кодексу).
Станом на 01.06.2020 в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області обліковується заборгованість зі сплати частини чистого прибутку (доходу) до державного бюджету по 12 суб’єктах господарювання на загальну суму 1,45 млн гривень.
Головне управління ДПС у Чернігівській області звертає увагу на необхідність погашення заборгованості до державного бюджету зі сплати частини чистого прибутку (доходу) такими суб’єктами господарювання.