Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

На часі: обговорили резерви податкових надходжень до бюджетів територіальних громад

опубліковано 13 листопада 2024 о 11:28

У Ніжині відбулося розширене засідання Чернігівського регіонального Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. У діалозі взяли участь начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус, голова Чернігівської облради Олена Дмитренко, народний депутат Сергій Гривко, очільники районів та громад.

Виконуюча обов’язки начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області Тетяна Рубан також долучилась до заходу та проінформувала учасників про резерви наповнення місцевих бюджетів.  

Тетяна Рубан зазначила, що протягом 10 місяців 2024 року від платників області до місцевих бюджетів надійшло 7,6 млрд грн податків. Домінуючим у формуванні місцевих бюджетів залишається податок на доходи фізичних осіб - 4,8 млрд грн (63 відс. в загальнообласній сумі надходжень). Частка решти податків становить: єдиного податку на підприємницьку діяльність від юридичних, фізичних осіб та сільгосппідприємств - 1,3 млрд грн (17 відс.), плати за землю -  746 млн грн (10 відс.), акцизного податку від реалізації підакцизних товарів та акцизного податку на пальне  - 322 млн грн (4 відс.).  

Найбільший внесок в наповнення місцевих бюджетів за січень-жовтень поточного року забезпечено сільськогосподарськими підприємствами – 22 відс. від загального збору податків та зборів по всіх галузях народного господарства області (понад 1,6 млрд грн).

Тетяна Рубан підкреслила, що забезпечити якісне адміністрування місцевих податків можливо лише за умови отримання повної і достовірної інформації про об’єкти оподаткування. У першу чергу, це стосується земельних ділянок державної та комунальної власності, які надані в оренду. Нагадала, що актуальний перелік орендарів на початок бюджетного року повинен надаватися органами місцевого самоврядування до 1 лютого та щомісячно доповнюватись інформацією по новоукладеним договорам оренди, внесеним змінам до існуючих договорів оренди, їх розірвання.

Очільниця податкової звернула увагу на якість інформації щодо орендарів земельних ділянок державної та комунальної власності, а саме достовірність таких показників, як нормативна грошова оцінка землі, дата її проведення, розмір орендної плати. Оскільки саме ці показники впливають на суму податку і є визначальними для здійснення якісного контролю з боку податкових органів за повнотою визначення податкового зобов’язання з орендної плати. Детально зупинилася на повноті оподаткування нерухомого майна та обов’язковому декларуванні податкових зобов’язань з плати за землю під земельними ділянками, на яких розташовані об’єкти нерухомості.  

Тетяна Рубан зазначила, що на даний час важливо донести до кожного землевласника інформацію, що фізичні особи, які мають у власності та/або користуванні (оренді, суборенді, емфітевзисі, постійному користуванні) земельні ділянки, що розташовані за межами населених пунктів та віднесені до сільськогосподарських угідь, мають сплачувати мінімальне податкове зобов’язання.

Зупинилася на ще одному важливому напрямку та розповіла, яка робота проводиться з метою легалізації відносин у сфері зайнятості населення, здійснення контролю за додержанням законодавства про оплату праці та забезпечення додаткових надходжень податку на доходи фізичних осіб до місцевих бюджетів області. За 10 місяців 2024 року Головним управлінням ДПС в Чернігівській області проведено індивідуальну роз’яснювальну роботу з керівниками 340 підприємств та 506 приватними підприємцями, за результатами якої підвищено рівень заробітної плати 770 суб’єктами до законодавчо встановленого рівня. Додатково до бюджету надійшло податку на доходи фізичних осіб 6,2 млн гривень.

За рахунок проведення заходів, направлених на запобігання та упередження використання неоформленої найманої праці, впродовж січня – жовтня 2024 року офіційно оформили трудові відносини роботодавці з 1339 найманими працівниками, що сприяло надходженню податку на доходи фізичних осіб в сумі 2,2 млн гривень. 

Крім того, з початку року зареєстровано 6539 фізичних осіб – підприємців та від 6767 роботодавців області подано повідомлення про прийняття на роботу 62750 працівників.

Тетяна Рубан окреслила заходи, що здійснюються з метою погашення податкового боргу. Звертаючись до представників громад зазначила, що робота з погашення податкового боргу має бути спільною та носити комплексний характер.                                                    

Ще одним напрямком діяльності податкових органів є здійснення на системній основі фактичних перевірок у сфері торгівлі. Тетяна Рубан наголосила на необхідності посилення контролю за фіскалізацією розрахунків з боку органів місцевого самоврядування. Зокрема, наголошувати на застосуванні касових апаратів, повному проведенні через РРО всієї реалізованої продукції, зазначенні у чеках дійсних кодів УКТЗ товару. Особливо це актуально для підакцизної продукції (алкоголь, тютюнові вироби, пальне), адже від зазначених у фіскальних чеках обсягів цієї продукції територіальні громади отримують акцизний податок від їх реалізації.

Результатом активної співпраці органів місцевого самоврядування та податкових органів є залучення резервів податкових надходжень до місцевих бюджетів. Ця робота постійно триває і її активізація принесе ще вагоміші результати.

Очільниця податкової також пояснила, як відбувається оптимізація кількісного складу ДПІ в області. З урахуванням адміністративно-територіального устрою в області буде працювати 5 інспекцій – по одній у кожному районі області: Чернігівська, Ніжинська, Прилуцька, Корюківська та Новгород-Сіверська. Але, з метою забезпечення належного рівня надання послуг платникам податків, у складі ДПІ будуть працювати точки доступу (у яких робота буде забезпечуватися окремими працівниками ДПІ), у тому числі з урахуванням пропозицій, наданих органами місцевого самоврядування.

До того ж, у зв’язку з широким розвитком електронних сервісів ДПС,  значний обсяг послуг платники податків можуть отримувати засобами Електронного кабінету, Порталу Дія та за допомогою мобільного застосунку «Моя податкова» від ДПС України.

 

Джерела:

сторінка начальника Чернігівської ОВА В’ячеслава Чауса: https://www.facebook.com/Chaus.Viacheslav,

офіційний сайт Чернігівської ОВА: https://cg.gov.ua/index.php?id=506066&tp=page

фотоматеріали https://www.facebook.com/Chaus.Viacheslav.